Z ostatniej chwili! Premier: Od 10 października cała Polska strefą żółtą

Premier Morawiecki zapowiedział, że co trzy dni będzie podwajała się liczba zakażeń COVID-19.

Ponadto Premier zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek w szpitalach. Teraz wolnych jest 60 proc. łóżek, sytuacja dla pacjentów jest bezpieczna. 

Od 10 października strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj – poinformował Premier Morawiecki. Od soboty m.in maseczki będą obowiązkowe również na świeżym powietrzu na terenie całego kraju.

Strefa żółta – jakie panuję w niej obostrzenia?

Zasłanianie ust i nosa – tu obowiązują podobne zasady, jak w pozostałych strefach, czyli maseczkę lub przyłbicę należy nosić w środkach publicznego transportu, w zakładach pracy i miejscach użyteczności publicznej, w sklepach oraz obiektach usługowych, w kościołach oraz miejscach, przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, a także na cmentarzach. Poza tym zasłaniać usta i nos należy w miejscach ogólnodostępnych, należy również zachować dystans społeczny, czyli dystans 1,5 m.

Handel – na terenie całego kraju, a także w strefie żółtej, klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz stosowania rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy – w strefie żółtej obostrzenia są łagodniejsze, tzn. w pojeździe można przewozić tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Oczywiście w środku pojazdu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – w strefie żółtej, podobnie jak w strefie czerwonej, we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 mkw.

Imprezy rodzinne, w tym wesela – w żółtej strefie w tego typu imprezach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.

O tym, czy dane miasto zostanie objęte strefą, decyduje współczynnik zachorowalności. Jeśli liczba nowych zachorowań w ciągu 14 dni wyniesie między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców, to miejscowość zostanie zaliczona do żółtej strefy. Jeżeli liczba zachorowań wynosi powyżej 12 na 10 tys. osób – wówczas miasto objęte zostaje strefą czerwoną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*