Z ostatniej chwili! Rząd znosi ograniczenia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś na konferencji prasowej, że od 30 maja zostanie zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny.

  • Zalecane jest noszenie maseczek, jeżeli osoby idą obok siebie. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach i kinach wciąż będą obowiązkowe.
  • Jak zapowiedział dalej premier “Od soboty znikają ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały już limity klientów w sklepach, restauracjach, kawiarniach i barach.”
  • Kolejną decyzją rządu jest przywrócenie możliwość zgromadzeń, do 150 osób. Obowiązkowe zasłanianie nosa i ust lub utrzymywanie dystansu 2 metrów.
  • Od 6 czerwca ponownie otwarte kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, siłownie, parki rozrywki, kluby fitness. Od przyszłej soboty organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Po premierze Morawieckim głos zabrał minister kultury Piotr Gliński, który poinformował o “odmrożeniu” kin i teatrów pod trzema warunkami: to nie obowiązek, a możliwość. Widownie mogą być wypełnione maksymalnie w 50 proc.; konieczne zakrywanie ust i nosa. Poza tym koncerty plenerowe w liczbie do 150 osób również będą mogły się odbywać.

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia w całej Polsce obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Można to było zrobić za pomocą maseczki, szalika czy chusty.

Taki obowiązek był także w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy czy miejscach kultu religijnego.

Z obowiązku zwolnione były dzieci do czterech lat, osoby mające problem z oddychaniem, kierowcy transportu publicznego, czy duchowni, sprawujący obrzędy religijne.Nakaz był ustanowiony do odwołania.

Zakażenie wykryto dotąd u 22 tys. 303 osób, z których 1 025 zmarło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*