Zakończenie prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej

Minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik, wraz z Komendantem Głównym SG gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, odwiedzili Podlaski Oddział SG w związku z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.

W tym tygodniu zakończyły się prace nad pierwszym odcinkiem bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Działa również Centrum Nadzoru w Białymstoku. W najbliższych dniach będą odebrane kolejne odcinki elektronicznej bariery. 

 – To właśnie zapora elektroniczna i zapora inżynieryjna stanowią niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji, motywowanej względami politycznymi, której celem jest destabilizacja sytuacji w regionie – podkreślił minister Kamiński w trakcie briefingu na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSWiA przypomniał również dziennikarzom, że granica naszego kraju z Białorusią stanowi równocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. – Jestem przekonany, że będzie to najbezpieczniejsza granica unijna, najlepiej zabezpieczona. Potwierdzają to wizyty delegacji, które są pełne uznania dla polskiej Straży Granicznej – stwierdził minister Kamiński.

Podczas konferencji wiceszef MSWiA przekazał, że w czwartek wyłoniono firmę, która będzie budowała zaporę perymetryczną w obwodzie kaliningradzkim.

– Zespół, który cały czas pracuje przy opiniowaniu wszystkich ważnych elementów, które dzieją się przy granicy, wszystkich inwestycji, zaopiniował pozytywnie propozycję wyłonienia firmy Telbud z Poznania, która będzie budowała zaporę perymetryczną w obwodzie kaliningradzkim. To jest ponad 350 milionów złotych na 200 kilometrów granicy  – powiedział minister Wąsik.

Minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik, a także Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga i Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, w towarzystwie Komendanta Podlaskiego oddziału SG gen. bryg. SG Andrzeja Jakubaszka, spotkali się ponadto z funkcjonariuszami SG, pełniącymi służbę w Centrum Nadzoru w Białymstoku.

“Kiedy na początku bieżącego roku prezentowaliśmy państwu koncepcje budowy bariery inżynieryjnej na odcinku granicy polsko-białoruskiej wiele osób wątpiło. Wątpiło, czy w tak krótkim i trudnym czasie, uda się zrealizować, tak ogromny projekt. Straż Graniczna podjęła się wysiłku realizacji tego projektu” – powiedział komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

fot: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*