Zaplanuj swoje szkolenie - zostań żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej
Służba w nowoczesnej formacji – blisko miejsca zamieszkania, elastyczny system szkoleń, duże możliwości rozwoju osobistego, wiedza niezbędna do przetrwania na współczesnym polu walki – zyskasz to wszystko dołączając do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Nowy rok szkoleniowy w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczął się od szkolenia podstawowego i wyrównawczego w ramach „Ferii z WOT”. Styczniowe powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej zgromadziło głównie osoby młode – uczniów i studentów, którzy skorzystali z czasu wolnego podczas zimowej przerwy w nauce w województwie Mazowieckim.
Dla wszystkich nowych ochotników do wstąpienia w szeregi Terytorialsów 5MBOT przygotowała w roku 2024 jeszcze 7 powołań na szkolenia podstawowe oraz wyrównawcze. Najbliższe rozpocznie się już 1 marca. Kolejne zaplanowane są w miesiącach: maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, listopad oraz grudzień.
„SZESNASTKA” CZY „ÓSEMKA”?
Szkolenie podstawowe – tzw. „szesnastka” trwa 16 dni. Powstało z myślą o osobach cywilnych, które nigdy nie miały styczności z wojskiem. Podczas szkolenia zdobędą one podstawową wiedzę i umiejętności z obsługi broni, strzelectwa z karabinka MSBS GROT, taktyki, topografii, medycyny pola walki oraz przetrwania w trudnych warunkach. Szkolenie podstawowe kończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej – od tego momentu ochotnik staje się pełnoprawnym żołnierzem Sił Zbrojnych RP.
Szkolenie wyrównawcze – tzw. „ósemka” trwa 8 dni. Skierowane jest do żołnierzy rezerwy, którzy podczas szkolenia odświeżą wiedzę i umiejętności z wojskowego rzemiosła zdobyte w latach ubiegłych. Poznają również specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sprzęt jakim dysponują na co dzień Terytorialsi. Z uwagi na posiadane doświadczenie rezerwistów – stanowią oni ważne ogniwo w WOT. Po ukończonym szkoleniu będą zajmować m.in. stanowiska dowódcze oraz specjalistyczne, dzieląc się swoim doświadczeniem z młodszymi stażem.
Szkolenia podstawowe i wyrównawcze są dopiero początkiem służby w WOT. Cały cykl wyszkolenia żołnierza-ochotnika trwa 3 lata i obejmuje etap indywidualny (1 rok), etap specjalistyczny (2 rok), etap zgrywający pododdziały (3 rok). Po tym czasie żołnierz osiąga status „COMBAT READY” – GOTOWY DO WALKI.
SZKOLIMY się tam, gdzie MIESZKAMY Fundamentem szkoleń w WOT jest – TERYTORIALNOŚĆ. Oznacza ona gotowość żołnierzy-ochotników do obrony i wspierania bliskich, sąsiadów i lokalnych społeczności – wnosząc tym samym wkład w kształtowanie bezpieczeństwa naszego kraju. Kandydat na żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej w 5MBOT rozpoczyna szkolenie w Ciechanowie. To tu znajduje się kompania szkolna odpowiedzialna za wdrożenie nowych ochotników do służby. Po zakończeniu tzw. „szesnastki” lub „ósemki” żołnierze odbywają szkolenia rotacyjne (minimum jeden weekend w miesiącu) blisko miejsca zamieszkania – w batalionach Brygady rozlokowanych w Ciechanowie,
Komorowie, Siedlcach i w Zegrzu Południowym. To jeden z największych atutów TSW – pozwala on rozwijać umiejętności wojskowe niezbędne na współczesnym polu walki przy zachowaniu balansu z życiem rodzinnym, osobistym i zawodowym.
PLECAK KORZYŚCI TERYTORIALSA
Służba w WOT to innowacyjne szkolenia, nowoczesny sprzęt, szeroki wachlarz możliwości dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, które zwiększają skuteczności działania zarówno na gruncie wojskowym jak i cywilnym. To również możliwość awansu na wyższe stopnie wojskowe (kursy podoficerskie i oficerskie dla żołnierzy OT) oraz korzyści finansowe – za każdy dzień służby żołnierzowi TSW przysługuje uposażenie zgodne z zaszeregowaniem oraz dodatek za gotowość bojową.
Osoby zainteresowane dołączeniem do WOT zachęcamy do kontaktu z rekruterami 5 Mazowieckiej Brygady OT, których z łatwością można znaleźć na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Źródło: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej