100. urodziny Jana Pawła II - sztuka i koncert online

18 maja przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Na tę wyjątkową okazję Mazowiecki Instytut Kultury przygotował dwa wydarzenia on-line. Miłośników literatury i teatru zapraszamy do wysłuchania fragmentu dramatu Karola Wojtyły “Przed sklepem jubilera” w interpretacji Mai Barełkowskiej i Piotra Cyrwusa. Dla melomanów został przygotowany zapis koncertu “Nuty Wielkiego Pasterza” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki, Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i zaproszonych muzyków.

,,Przed sklepem jubilera”:

Najbardziej znanym dramatem Karola Wojtyły jest sztuka Przed sklepem jubilera. O jej istocie mówi już podtytuł: „Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Bohaterami są trzy pary małżonków. Są z różnych pokoleń i na różnych etapach życia. Mają rozmaite doświadczenia – inaczej przeżywają miłość, trudy i rozczarowania małżeństwa. Tytułowa postać jubilera jest klamrą spajającą ich historie. Czasem przychodzą do niego pełni nadziei narzeczeni przygotowujący się do małżeństwa, aby kupić obrączki na dzień zaślubin, a czasem rozczarowani doświadczeni życiem małżonkowie, którzy chcą sprzedać obrączkę z nieudanego małżeństwa. Każde takie spotkanie jest jednak okazją do rozmowy z jubilerem o istocie małżeństwa, miłości, sakramentu. Tytułowy jubiler jest postacią symboliczną – figurą Boga, który sam jest miłością i tej miłości uczy – czasem przez radość i rozkosz, a czasem przez trud i rozczarowanie.

Dramaty Karola Wojtyły były chętnie wystawiane w latach 80. w okresie Solidarności i nocy stanu wojennego, w teatrach podziemnych. W czasie słynnego aktorskiego bojkotu, gdy wielu wspaniałych artystów odmówiło grania i reżyserowania na scenach państwowych teatrów oraz w radiu i telewizji, sztuki papieża wystawiane była przy kościołach, w parafialnych salach katechetycznych i widowiskowych, gdzie artyści polskich scen o bardzo różnych poglądach politycznych i społecznych, znaleźli schronienie i przestrzeń dla swojej teatralnej ekspresji. Ale pojawiały się one także w repertuarach zawodowych teatrów, m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1982 r.), Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (1980 r.), teatrach w Wałbrzychu, Płocku czy Bielsku-Białej (1981 r.).

,,Nuty Wielkiego Pasterza”:

Tegoroczna edycja Mazowsza w Koronie miała rozpocząć się 3 maja w Sokołowie Podlaskim. Ze względu na sytuację w kraju koncerty planowane są na jesień. Ale Mazowiecki Instytut Kultury – organizator cyklu – nie chce w tym trudnym czasie zostawiać mazowieckich melomanów bez dobrej muzyki. Ci którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w festiwalowych koncertach, będą mogli obejrzeć ich archiwalne nagrania.  Okazją do prezentacji pierwszego z nich jest wyjątkowa rocznica 100. urodzin Jana Pawła II, przypadająca 18 maja. W ramach Mazowsza w Koronie on-line pokażemy “Nuty Wielkiego Pasterza” – program przygotowany przez Krzysztofa Trebunia-Tutka. Koncert zarejestrowano. 10 października 2014 roku w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii. Zespół Trebunie-Tutki wystąpił z towarzyszeniem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego oraz zaproszonych muzyków.Nagranie koncertu zostanie opublikowane w kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury w niedzielę 17 maja o godz. 19:00. Będzie tam dostępne do 23 maja.

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jego ideą od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Ma to jednak miejsce nie w specjalnie do tego przeznaczonych salach koncertowych, ale w wiekowych naznaczonych historią zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu szesnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 170 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Źródło/foto: Mazowiecki Instytut Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*