Ciechanowianka oszukana metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.

Ciechanowska policja odnotowała kolejne oszustwo metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Tym razem 81-letnia mieszkanka Ciechanowa padła ofiarą przestępstwa, przekazała oszustom kwotę 6.000 zł.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy modyfikują jednak swoje działania. W ostatnim czasie najczęściej wykorzystywane jest zaufanie społeczne do funkcjonariuszy Policji.

27 września br. do 81-letniej mieszkanki Ciechanowa na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, mówiąc do kobiety: „Cześć babciu”. Mężczyzna powiedział, że miał wypadek samochodowy, przebywa na policji i może wyjść po wpłaceniu kaucji. Kobieta powiedział, że ma tylko 6 tys. zł. Mężczyzna odpowiedział, że może być i prosił, żeby kobieta nikomu o tym nie mówiła, po czym powiedział, że przekazuje słuchawkę „Komendantowi Policji”. „Komendant” powiedział kobiecie, że już wypisuje zwolnienie jej wnuczka, pytając jednocześnie czy kobieta ma biżuterie lub dolary. Kobieta odpowiedziała, że nic takiego nie posiada. Potem powiedział, aby kobieta włożyła pieniądze do koperty, zakleiła i napisała nr sprawy, po kopertę zgłosi się mężczyzna. W trakcie prowadzonej rozmowy zabrzmiał dzwonek domofonu, kobieta otworzyła, po czym uchylając drzwi mieszkania przekazała kopertę mężczyźnie. Po tym fakcie kobieta powróciła do telefonu, jednak połączenie zostało przerwane. Po kilku godzinach od zaistniałego zdarzenia kobieta nawiązała kontakt telefoniczny z rodziną, która poleciła niezwłocznie zawiadomić Policję.

Tego samego dnia jeszcze czworo mieszkańców Ciechanowa otrzymało podobne telefony. Jednak obywatele wykazali się rozwagą, nie przekazali oszustom żadnych pieniędzy i niezwłocznie zawiadomili Policję.

Policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców o czujność i rozwagę gdyż sprawcy oszustw bardzo często modyfikują swoje metody działania oraz legendy przedstawiane ofiarom.

Pamiętajmy!

Sposobów na takie i podobne oszustwa jest coraz więcej i wciąż przestępcy je modyfikują. Przede wszystkim należy zachować ostrożność i rozwagę.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują                           o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy  jakiejkolwiek formie.

Apelujemy też do osób, które opiekują się swoimi rodzicami, dziadkami, o to, by mówili im o takiej możliwości zaistnienia oszustwa. Chodzi o to, by sytuacja, z którą się spotkają nie była dla nich nowa. Wtedy ta metoda nie zadziała.

Apelujemy również do pracowników banku i placówek bankowych o ostrożność i czujność, zwłaszcza w sytuacji, gdy przychodzi osoba w podeszłym wieku i prosi o wypłacenie dużej sumy  pieniędzy.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*