Doświetlenie przejść dla pieszych

Doświetlenie przejść dla pieszych: miasto wdroży kompleksowy program

Ciechanów przeprowadzi inwestycję, w ramach której doświetlonych zostanie do 100 przejść dla pieszych. Miasto opracuje kompleksowy program, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Kilkadziesiąt „zebr” do doświetlenia zostanie wytypowanych do końca marca. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycja m.in. na spotkaniach osiedlowych z prezydentem.

Miasto pierwszy raz podejmie systemowe działania związane z doświetleniem lampami przejść dla pieszych. Lista pierwszych kilkudziesięciu przejść, wymagających doświetlenia, zostanie opracowana po zakończeniu spotkań osiedlowych oraz po analizach merytorycznych wydziałów. Ratusz przygotuje również własne propozycje, biorąc pod uwagę zdarzenia drogowe oraz także uwagi już zgłaszane przez ciechanowian. Planowana inwestycja będzie realizowana do końca 2018 roku. Dokumentacja już powstaje dla jednej z pierwszych lokalizacji, czyli przejść w ul. 17 Stycznia, w rejonie skrzyżowań z ul. Narutowicza i Gostkowską.

Techniczne rozwiązania uzależnione będą od specyfikacji. Rodzaj lampy, moc, rozsył światła – dostosowane będą każdorazowo do wielkości przejścia oraz szerokości i kategorii drogi. Program skupia się głównie na przejściach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, tych gdzie piesi i kierowcy najbardziej narzekają na widoczność, gdy jest ciemno. Przede wszystkim koncentrował będzie się na drogach zarządzanych przez Gminę Miejską Ciechanów.

Doświetlenie przejść dla pieszych to częsty postulat, z którym się spotykam. Szczególnie uciążliwy dla mieszkańców jest okres jesienno-zimowy, kiedy szybko zapada zmrok. W poprzednim roku postawiliśmy na eksperyment z kocimi oczkami i przyniósł efekt, bo kierowcy zwracają uwagę na ledowe odblaski przy przejściach dla pieszych i chwalą sobie to rozwiązanie. Piesi są najsłabszymi uczestnikami ruchu, dlatego podejmujemy coraz więcej działań, które mogą ich uchronić przed niebezpieczeństwami – mówi prezydent Krzysztof Kosiński.

Tzw. kocie oczka zamontowane były przed 15 przejściami dla pieszych. 100 sztuk pojawiło się przy 11 przejściach przy ul. Armii Krajowej oraz przy przejściu przy ul. Powstańców Wielkopolskich, Batalionów Chłopskich, Sikorskiego i Orylskiej. Środki na kocie oczka oraz napisy „spójrz w lewo” i działania edukacyjne miasto pozyskało na wniosek prezydenta, w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”. Napisy przypominające pieszym wchodzącym na jezdnię, że najpierw należy spojrzeć w lewo i upewnić się, że można bezpiecznie przekroczyć jezdnię, namalowano na 15 przejściach, znajdujących się w najbliższej okolicy (do 300 m) obiektów użyteczności publicznej – przedszkola, żłobka, szkoły podstawowej, szpitala. To przejścia na ulicach: Mikołajczyka, Batalionów Chłopskich, Ściegiennego (dwa przejścia), Broniewskiego. Ponadto miasto zleciło namalowanie napisu na 10 kolejnych przejściach przy ul. Armii Krajowej. W ramach projektu wśród uczestników ruchu drogowego realizowane były działania edukacyjne, a dla dzieci i młodzieży został zorganizowany konkurs plastyczny „Bezpieczny pieszy”.

Miasto planuje kolejne lokalizacje kocich oczek. Tego rodzaju świecące elementy pojawią się w tym roku m.in. przed przejściami w ul. Kargoszyńskiej, w ramach jej kompleksowej modernizacji.

Źródło: UM Ciechanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*