Koniec stanu epidemii. Niedzielski podał datę

 Podjąłem decyzję, by od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Nie jest to zniesienie epidemii, a przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które wskazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza – wyjaśnił minister podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– Taka sytuacja prawna (stan zagrożenia epidemicznego – red.) pozwala zachować gotowość do wprowadzenia zmian legislacyjnych, ale jednocześnie wysyłamy sygnał, że nasza ocena ryzyka jest zdecydowanie lepsza. Cały czas będziemy uczulali i mówili o tym, że to jest symboliczne, pomarańczowe światło, że możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. Prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, gdy spodziewamy się zwiększonej transmisji. Dlatego stan zagrożenia co najmniej do września będziemy utrzymywać.

– Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Tak jak prognozowaliśmy na początku kwietnia, spadkowy trend zakażeń i hospitalizacji ma miejsce. Powoli epidemia zdąża w stronę endemii – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*