Pobiegli, aby uczcić pamięć Adasia Rzewuskiego, ps. ,,Burza'' (FOTORELACJA)

Wczoraj, tj. 2 kwietnia br. w lesie lekowskim (gmina Regimin) odbył się pierwszy Bieg Śladami Adama Rzewuskiego, ps. ,,Burza’’. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ obchodzono 78 rocznicę śmierci młodego żołnierza Armii Krajowej.

Adaś Rzewuski był synem właściciela majątku Maliniak pod Pawłowem. W okresie II wojny światowej należał do Armii Krajowej i nosił pseudonim “Burza”. 17-letni żołnierz 31 marca 1944 r.  przenosił ulotki konspiracyjne dla ukrywających się w lesie żołnierzy Armii Krajowej. Został ujęty przez gestapo i zmarł po torturach na posterunku żandarmerii w Lekowie. Przed śmiercią powiedział:

,,Umieram, ale przysięgam, że nikogo nie wydam. Przeze mnie nikt cierpieć nie będzie…”.

W nocy zerwał bandaże i zmarł z upływu krwi. W pełni świadomie wybrał  śmierć jako wyzwolenie od tortur i pytań. Zdawał sobie sprawę, że w ten sposób uchroni swoich współtowarzyszy i najbliższą rodzinę przed zemstą Gestapo.

Przed rozpoczęciem biegu upamiętniającego postać młodego bohatera, Adama Rzewuskiego, delegacja złożyła kwiaty pod obeliskiem w lesie lekowskim, następnie wszyscy przemieścili się do leśniczówki Bogdanka, gdzie rozpoczęły się rywalizacje.

Podczas biegu można było spróbować swoich sił w dwóch kategoriach OPEN:

 • 10 km  (bieg)
 • 5 km (nordic walking)

Bieg poprzedziła rozgrzewka poprowadzona przez Krzysztofa Człapskiego, wielokrotnego Mistrza Polski, instruktora i sędziego nordic walking PSNW/PZLA.

W biegu wzięły udział 73 osoby (31 osób – nordic walking, 42 osoby – bieg na 10 km).

Wyniki:

Nordic walking (5 km)  – KOBIETY:

 1. Aleksandra Budniak (00:37:40),
 2. Milena Brewczyńska,
 3. Beata Gut.

Nordic walking (5 km)  – MĘŻCZYŹNI:

 1. Andrzej Dziediewicz (00:29:23),
 2. Marcin Radomski,
 3. Krzysztof Człapski.

Bieg 10 km:

KOBIETY:

 1. Anna Urbaniak (00:47:02),
 2. Marta Smolińska,
 3. Karolina Nerć.

MĘŻCZYŹNI:

 1. Dawid Zarodkiewicz (00:37:19),
 2. Rafał Smoliński,
 3. Mariusz Wrotny.

Wręczono również pamiątkowy puchar dla najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu.

GRATULUJEMY!!!! (Szczegółowe wyniki znajdują się w plikach poniżej):

W biegu wzięła udział również rodzina Adama Rzewuskiego, co było miłą niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Biegowo-Ekologiczne Asfaltlove Dziki, Gmina Regimin, Nadleśnictwo Ciechanów, Lasy Państwowe, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej o/Ciechanów oraz Osp Pawłowo.

Po zakończeniu biegu uczestnicy mogli posilić się pyszną grochówką oraz upiec kiełbaskę na specjalnie przygotowanym ognisku. Część wpisowego z wydarzenia została przeznaczona dla Jasia Klickiego, którego rozwój psychoruchowy jest bardzo opóźniony. Jeżeli chcecie wspomóc Państwo leczenie chłopca, to link do zbiórki znajduję się poniżej:

https://zrzutka.pl/a4dmgs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*