Podsumowanie Świat Bożego Narodzenia na drogach powiatu ciechanowskiego.

Święta na drogach powiatu ciechanowskiego minęły bezpiecznie. Nie doszło do żadnego wypadku drogowego nie było też osób rannych, odnotowano 15 niegroźnych kolizji drogowych.
Przez świąteczny weekend ciechanowscy policjanci zatrzymali 4 kierujących pod wpływem alkoholu, ujawnili 70 wykroczeń w ruchu drogowym, zatrzymali 11 dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Policjanci z ciechanowskiej drogówki już od piątku 23 grudnia prowadzili wzmożone działania, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przez cztery dni policjanci wyeliminowali z ruchu 4 kierujących pod wpływem alkoholu, ujawnili 70 wykroczeń w ruchu drogowym. Główne przewinienia kierowców to przekroczenie dozwolonej prędkości ale również zdarzali się kierowcy bez uprawnień czy też bez wymaganych dokumentów lub tacy, którzy nie zapieli pasów bezpieczeństwa. Kolejne wykroczenia to wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, niestosowanie się do sygnałów świetlnych a także do sygnałów i poleceń wydawanych przez policjanta podczas kontroli drogowej.

Obowiązujące przepisy wyraźnie określają nasze obowiązki jako kierowców podczas kontroli drogowej. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego
§16.1. Uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego.
2. W przypadku podania przez kontrolującego sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd;
2)trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący;
3)na polecenie kontrolującego:
a)wyłączyć silnik pojazdu,
b)włączyć światła awaryjne.
3.Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

23 grudnia 2016 r. około godz. 19:20 na drodze krajowej nr 50 w rejonie m. Sokołówek, nietrzeźwy kierowca doprowadził do zdarzenia drogowego. Kierujący samochodem BMW wjechał na pobocze, następnie dachował, po kilkukrotnym obróceniu, pojazd zapalił się. Kierujący został zabrany do szpitala, tam po badaniach został zwolniony. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że 28-letni obywatel Ukrainy jest w stanie nietrzeźwości ( 1,6 promila ). Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia. Następnego dnia kierujący BMW usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

podkom. Jolanta Bym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*