System weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej

Jak podaje Ciechanowski Ratusz od 10 maja rusza w naszym mieście rusza pilotażowy program Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Pojemniki te zainstalowane zostaną na osiedlu nr 5 „Płońska”. Mieszkańcy będą je otwierać przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami. Pojemniki będą ważyły wrzucane, właściwie posegregowane odpady. System będzie sposobem na rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci. Takie rozwiązanie według Ciechanowskiego magistratu ma zachęcić mieszkańców do skuteczniejszej segregacji odpadów.  Założenie jest takie, by dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, każde z gospodarstw w sposób odpowiedzialny prowadziło segregację, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami.

Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie obecnie to 13 zł od mieszkańca segregującego śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która nie segreguje odpadów.

W przypadku stwierdzenia, że w danym gospodarstwie nie jest prowadzona segregacja odpadów, choć zgodnie z deklaracją wspólnoty mieszkaniowej bądź TBS, powinno być to robione na danej nieruchomości, konsekwencją będzie podwyższenie opłaty śmieciowej dla mieszkańców całego budynku.

Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu otrzyma dostęp do pojemników, czyli naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę należy nakleić na worek z odpadami danego rodzaju, kod zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, zostaną one zważone.

W dniach 6-13 maja wyszkoleni wolontariusze zapukają do drzwi mieszkańców, by przekazać informacje o nowym systemie, instrukcje oraz pakiety kodów. Ponadto od 10 do 13 maja będą obecni na terenie osiedla, w pobliżu nowych pojemników, by w razie potrzeby instruować mieszkańców. Także będą mieli przy sobie kody z instrukcjami dla osób, których wcześniej nie zastali w domach. Kody będzie można odebrać także podczas pikniku rodzinnego, który odbędzie się na osiedlu, przy nowo powstałym placu zabaw, 11 maja w godz. 10.00-18.00. Podczas pikniku zademonstrowany zostanie sposób działania pojemników, wydarzenie będzie miało charakter informacyjny, edukacyjny, proekologiczny, zaplanowano także atrakcje dla dzieci i dorosłych. Osoby, które nie odbiorą do 13 maja kodów od wolontariuszy, będą mogły się po nie zgłosić do siedziby TBS, przy ul. Okrzei 14, pok. nr 4.

K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*