Terytorialsi w bliskim kontakcie

W piątek 4 sierpnia br. odbyło się szkolenie w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, w którym Terytorialsi doskonalili walkę wręcz pod okiem Mobilnych Zespołów Instruktorskich WOT projektu „Wojownik Niezłomny”. To projekt zrzeszający żołnierzy WOT – utytułowanych sportowców specjalizujących się w różnych dyscyplinach sportów walki, w tym medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski.

Walka wręcz jest ważnym aspektem wyszkolenia żołnierza. Zwiększa pewność siebie, wzmacnia kondycję fizyczną, ale przede wszystkim uczy samoobrony, kontroli nad emocjami i analizy swojego działania w sytuacjach zagrożenia.

Na naukę praktycznych umiejętności z podstaw obrony i walki instruktorzy projektu „Wojownik Niezłomny” poświęcili większość czasu.Terytorialsi ćwiczyli kopnięcia niskie, ciosy proste, a także ukemi waza – czyli bezpieczne sposoby upadania, które prawidłowo wykonane zapobiegają kontuzjom i chronią ćwiczących w czasie upadków przy wykonywaniu technik.  

Terytorialsi podczas piątkowego szkolenia uczyli się jak postępować w sytuacji zagrożenia ich życia lub zdrowia w niezliczonych sytuacjach, które mogą ich spotkać podczas służby, a także w życiu codziennym.Instruktorzy szczególną uwagę zwracali na zachowanie odpowiedniego dystansu z potencjalnym napastnikiem. Żołnierze poznali chwyty i techniki obrony przed atakiem niebezpiecznym narzędziem czy zaborem broni. Dla podniesienia realizmu prowadzonych zajęć, Terytorialsi ćwiczyli z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, imitujących niebezpieczne przedmioty, tj. nóż, broń, saperka.

O tym jak ważne są tego typu szkolenia przekonał się żołnierz 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych na terenie obiektu PGE Narodowy, udaremnił atak niebezpiecznej osoby posługującej się nożem. Podjął pościg, obezwładnił sprawcę i przekazał wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom Policji. Błyskawiczna interwencja pozwoliła zapobiec utracie zdrowia, a nawet życia innych osób licznie przebywających w tym czasie w otoczeniu sprawcy.

Każdy element wyszkolenia żołnierza Wojska Polskiego jest istotny. Trenuj tak, jakbyś walczył i jesteś tak dobry, jak twój ostatni trening. – spuentował st.szer. Maciej Górski, koordynator projektu „Wojownik Niezłomny”, instruktor kickboxingu, krav maga.

Źródło: 5MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*