Wypadek na ul. Mleczarskiej w Ciechanowie. Jedna osoba ranna

Ciechanowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w miniony wtorek w Ciechanowie na ul. Mleczarskiej. W zdarzeniu dwóch samochodów osobowych jedna osoba została ranna. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

We wtorek (28 marca br.) ok. godz. 10.45  w Ciechanowie na ul. Mleczarskiej doszło do poważnego zdarzenia drogowego. Według wstępnych ustaleń policjantów 39-letnia kierująca mazdą, mieszkanka powiatu płońskiego, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka hyundaiowi, którym kierował 83-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. W wyniku tego zdarzenia 77-letnia pasażerka pojazdu hyundai z obrażeniami ciała została przewieziona została do szpitala. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowców potwierdziło, że byli oni trzeźwi. Ciechanowscy policjanci ustalają dokładne okoliczności oraz przyczyny wypadku.

Przypominamy sytuacje, w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa.

Podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
  • obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
  • rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dzieje się tak dlatego, że kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

mł. asp. Magda Zarembska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*