3 mln zł z UE dla Ciechanowa !!!

Ciechanów pozyskał dofinansowanie unijne na rewaloryzację i adaptację zabytkowej kamienicy przy ul. Warszawskiej 18. Środki zostały przyznane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, w wysokości 6 336 764,18 zł i stanowią 52% wartości inwestycji. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację projektu o nazwie: „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych”, która obejmuję nie tylko rewaloryzację kamienicy przy ul. Warszawskiej 18 ale również rewitalizację wieży ciśnień.
W kamienicy powstanie Klub Młodego Odkrywcy w ramach którego odbywać się będą różnego rodzaju warsztaty i doświadczenia naukowe. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta przybliżać będzie mieszkańcom i przyjezdnym historię Ciechanowa. Oprócz tego powstanie klubokawiarnia i galeria artystyczna. Nie zapomniano również o Seniorach, dla których powstanie Klub Seniora, który będzie nastawiony na aktywizację osób starszych. Dodatkowo na poddaszu znajdą się pokoje gościnne wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności, np. dla przedstawicieli miast partnerskich, występujących artystów, organizatorów imprez, spotkań i wystaw.
„Remont i wypełnienie życiem opuszczonej dziś kamienicy Piankiego to zwiększenie atrakcyjności ulicy Warszawskiej. To będzie ważny punkt na mapie miasta dla upowszechniania lokalnej historii przez obecność tam Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo stawiamy i na edukację najmłodszych i na integrację seniorów” – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Kamienica jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów architektury miejskiej o konstrukcji tradycyjnej z cegły. Dwupiętrowy budynek z użytkowym poddaszem przed II wojną światową należał do żydowskiej rodziny. Kamienica posiada dobudowany w 1960 roku aneks, gdzie mieściła się piekarnia. Budynek pełnił funkcje mieszkalno-usługowe, nigdy nie podlegał pracom remontowym, od kilku lat jest wyłączony z użytkowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*