Końcowy egzamin już za nowymi żołnierzami

Pododdziały 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, Komorowa, Siedlec i Zegrza Południowego zyskają nowych żołnierzy. Kolejni ochotnicy zdali swój pierwszy egzamin – tzw. „pętlę taktyczną”. Przed nimi uroczysta przysięga wojskowa.

Dwa tygodnie temu przekroczyli bramy ciechanowskich koszar, by pod okiem doświadczonych dowódców i instruktorów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe. Umiejętności i wiedzę zdobytą przez ten czas zweryfikowali podczas egzaminu – tzw. „pętli taktycznej”.

Pierwszy etap realizowany był na strzelnicy Marynino. Tam na nowych ochotników czekał sprawdzian m.in. z prowadzenia celnego ognia z karabinka MSBS GROT, ładowania magazynka, rozkładania i składania broni. Z kolei w targońskich lasach pod Ciechanowem żołnierze zmierzyli się z kolejnym etapem egzaminu. W pełnym oporządzeniu wykonali kilkugodzinny marsz z szeregiem zadań, tj. ewakuacja rannego z pola walki, dostarczanie amunicji czołgając się, zrywanie kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, poruszanie się w terenie z użyciem przyrządów nawigacyjnych czy też zakładanie maski przeciwgazowej w określonym reżimie czasowym.

Końcowy egzamin oprócz indywidualnego poziomu wyszkolenia żołnierzy, sprawdzał również umiejętności pracy w zespole, komunikacji i koordynacji działań.  Wszyscy ochotnicy, którzy przystąpili do „pętli taktycznej” ukończyli ją pomyślnie. Teraz czeka ich uroczysta przysięga. Słowa jej roty wypowiedzą w najbliższą sobotę (16 marca br.) o godzinie 11:00 na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie.

Po przysiędze wojskowej żołnierze rozpoczną służbę rotacyjną w swoich macierzystych pododdziałach w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Źródło: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*