Mazowsze regionem przyszłości!

W tegorocznym rankingu „European Cities and Regions of the Future” doceniono potencjał gospodarczy województwa mazowieckiego. Wysokie pozycje mazowieckie zajmuje także w dwóch innych kategoriach – kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności kosztowej.

– Bardzo dobre wiadomości dla Mazowsza: w tegorocznym rankingu „European Cities and Regions of the Future” przygotowanym przez magazyn Financial Times nasz region znalazł się bardzo wysoko – w pierwszej dziesiątce na ósmej pozycji. Jeżeli połączymy tę pozycję w rankingu z informacjami o naszym produkcie krajowym brutto, który w tej chwili według ostatnich danych wynosi już 163 miliardy euro – to jest to autentyczny sukces, jeśli chodzi o nasz potencjał ekonomiczny – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W zestawieniu „European Cities and Regions of the Future” pojawiły się tylko dwa polskie województwa – mazowieckie i śląskie. Zostało sklasyfikowane w trzech kategoriach: pod względem potencjału gospodarczego, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności kosztowej. W tej ostatniej kategorii Mazowsze uplasowało się na wysokim czwartym miejscu i wyprzedziło m.in. hiszpańską Andaluzję, region Walencji czy francuski Hauts-de-France.

Z kolei pod względem potencjału gospodarczego województwo mazowieckie uplasowało się na 8. miejscu, wyprzedzając region madrycki w Hiszpanii oraz belgijską Flandrię. Podobną pozycję w rankingu Mazowsze zajmuje pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia. Uplasowało się przed francuskim regionem Auvergne-Rhône-Alpes i hiszpańską Katalonią.

Regionalna stolica biznesu

W rankingu uwzględniono także Warszawę, która zajęła 4. miejsce. Przed nią był Londyn, Amsterdam i Dublin. Za nią uplasowały się takie metropolie jak Paryż, Berlin czy Madryt. W sumie stolica Mazowsza znalazła się w pierwszej dziesiątce w pięciu kategoriach. Pod względem przyjazności dla biznesu Warszawa – podobnie jak w roku ubiegłym – została sklasyfikowana najwyżej, bo na drugiej pozycji. W kategoriach – potencjał ekonomiczny i efektywność kosztowa nasza stolica awansowała w stosunku do raportu z 2023 r. o dwa miejsca, zajmując odpowiednio 6. i 7. miejsce. Ponadto w tym roku Warszawa pojawiła się w pierwszej dziesiątce zestawienia w dwóch nowych kategoriach: kapitał ludzki i styl życia (5 miejsce) oraz strategia BIZ (miejsce 8).

Prestiżowe zestawienie

Ranking – przygotowany przez magazyn fDi Intelligence (część grupy The Financial Times) – uznawany jest za jedno z najważniejszych zestawień, dotyczących potencjału ekonomicznego, finansowego i biznesowego europejskich miast i regionów. Jego autorzy, klasyfikując badane miasta, dzielą je według wielkości populacji na pięć grup: miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a regiony na 3 grupy: duże, średnie oraz małe. Badanie objęło łącznie 330 miast europejskich, pogrupowanych według wielkości populacji oraz 141 regionów – podzielonych na kategorie w zależności od wielkości. Analitycy brali też pod uwagę klimat i strategie biznesowe prowadzone przez miasta i regiony. Badano potencjał gospodarczy, przyjazność miejsca dla biznesu, komunikację, kapitał ludzki i styl życia, a także efektywność kosztową.

Laureaci rankingu zostaną oficjalnie nagrodzeni podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes, 12 marca 2024 r.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*