Politycy i księża bez powołań na ćwiczenia wojskowe

Jak podaje portal interia.pl na przyszły rok wojsko planuje powołać na ćwiczenia maksymalnie 200 tys. rezerwistów. Wezwania mogą się spodziewać przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych. Jak zauważa portal, ustawa o obronie ojczyzny przewiduje jednak dwa wyjątki. Chodzi o polityków (w tym samorządowców i radnych) oraz duchownych.

Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem rozporządzenia w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy, do 28,5 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Otóż jak informuje portal Interia, do tych dwóch grup zaliczają się duchowni i politycy. Jak zauważa portal, kluczowy jest tu art. 248, ustęp 5. ustawy o obronie ojczyzny, który mówi, że “na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR nie powołuje się osób, które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Tym samym powołania nie otrzymają nie tylko posłowie i senatorowie, lecz także samorządowcy, radni, urzędnicy wyższego szczebla oraz kandydaci w wyborach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*