Prezydent podpisał ustawę zakazującą handel w niedzielę

W dniu dzisiejszym (30 styczeń) Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która reguluję zakaz handlu w niedzielę. Dokument będzie obowiązywać już od marca. Pierwszy raz kiedy nie będziemy mogli zrobić zakupów to dzień 11 marca.  Zgodnie z nim najpierw z handlu zostaną wyłączone dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią).

Od 2019 r. handel dozwolony będzie tylko w jedną – ostatnią – niedzielę miesiąca, a od 2020 r. w ogóle zostanie zakazany. Wyjątki to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wigilię handel będzie ograniczony do 14.

Wprowadzenie tej ustawy nie oznacza, że nigdzie nie będziemy mogli zrobić zakupów.  Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona będzie – poza cukierniami, piekarniami czy kwiaciarniami – m.in. na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka.

Za złamanie zakazu ustawa przewiduje grzywnę – od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. Jeśli ktoś będzie łamał zakazu uporczywie, może trafić za kratki.

Niedziele wolne od handlu w 2018 r.

W 2018 r. w aż 39 niedziel sklepy będą zamknięte. W lutym wszystkie sklepy będą działały na dotychczasowych zasadach.

Poniżej przedstawiamy pełen spis niedziel wolnych od handlu

 

MARZEC 
zakaz handlu:
11 marca,
18 marca
W Wielki Piątek (31 marca) sklepy będą działały do godz. 14

KWIECIEŃ 
Zakaz handlu:
1 kwietnia (Wielkanoc)
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia

MAJ
13 maja
20 maja (Zielone Świątki)

CZERWIEC
10 czerwca
17 czerwca

LIPIEC
8 lipca
15 lipca
22 lipca

SIERPIEŃ
12 sierpnia
19 sierpnia

WRZESIEŃ 
9 września
16 września
23 września

PAŹDZIERNIK
14 października
21 października

LISTOPAD
11 listopada (Święto Niepodległości)
18 listopada

GRUDZIEŃ 
9 grudnia
W grudniu nie zrobimy zakupów ponadto 25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie oraz 26 grudnia (środa) – w drugi dzień Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*