Sprzedawca ofiarą internetowego oszustwa

O tym, jak bardzo trzeba uważać przy transakcjach w sieci, przekonała się 36-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która w poniedziałek (4.03) zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Kobieta wystawiła na popularnym serwisie ogłoszeniowym meble na sprzedaż. Za pomocą komunikatora skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem towaru. „Kupujący” zaproponował dostawę za pomocą jednej z firm kurierskich. Zobowiązał się również do pokrycia kosztów dostawy. W celu odebrania pieniędzy za sprzedany towar kobieta zalogowała się na stronę firmy kurierskiej, po czym została przekierowana na stronę, która wyglądała jak strona jej banku. Postępując zgodnie z instrukcjami, 36-latka wpisała dane niezbędne do logowania. Następnie przekazała „kupującemu” kod systemu płatności mobilnej i zatwierdziła płatność w aplikacji mobilnej swojego banku. Dzięki temu oszust wypłacił 1000 zł w bankomacie w innym mieście. Gdy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, skontaktowała się z bankiem, aby zablokować transakcję.

Pamiętajmy, że zakupy przez Internet mogą być bezpieczne, pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad i zwracamy uwagę na szczegóły.

  • Nie klikajmy w linki otrzymane od nieznanych osób.
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujmy danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej.
  • Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.
  • Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktujmy się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*