W 2023 r. rolnicy zyskają więcej? Projekt budżetu na kolejny rok

Co roku projekty ustawy dot. budżetu państwa na kolejny rok nie tylko rozpalają ciekawość i zainteresowanie politologów i ekspertów od finansów, ale także rolników i właścicieli gospodarstw rolnych. Szacuje się, że w ostatnio pozytywnie zaopiniowanym projekcie ustawy budżetowej na rok 2023 o 11% więcej środków zyska branża rolnicza. Na jakie kwoty może liczyć polskie rolnictwo w przyszłym roku?

Środki rządowe pomogą w trudnych czasach?

Ostatnie miesiące to niezwykle trudny okres dla całego kraju. Na pogłębiające się problemy w sektorze finansów niemały wpływ miała wojna w Ukrainie. Nie tylko sytuacja za wschodnią granicą odcisnęła piętno na 2022 roku w rolnictwie. Galopujące ceny energii elektrycznej, ogrzewania czy żywności postawiły pod znakiem zapytania istnienie niejednego gospodarstwa rolnego.

Wielu rolników zrezygnowało m.in. z uprawy ziemniaków przemysłowych czy buraków cukrowych lub ograniczyło hodowlę trzody, w tym chlewnej czy bydła. Sam zakup nawozów czy paliwa nie stanowi wyłącznego wydatku rolnika. Aby utrzymać pracę maszyn rolniczych, często kosztownych i obciążonych ratami kredytowymi, należy zadbać o ich optymalną pracę. Dlatego też rolnicy w dużej mierze nie chcą rezygnować ze sprawdzonych, optymalnych oryginalnych części zamiennych https://sklep.edmasz.pl/4321-czesci-do-prasy-unia-famarol-df-18-vd, na rzecz często zawodnych zamienników. Wiedzą, że w dobie kryzysu mimo wszystko należy inwestować w doskonałe komponenty, bo jakakolwiek usterka podczas realizacji dostaw może wiązać się z np. z zerwaniem i tak coraz rzadszych kontraktów. Co więcej, rolnicy, przedsiębiorcy liczą każdy grosz, co często wiąże się niestety z redukcją etatów w gospodarstwach.

Na jakie kwoty może liczyć polskie rolnictwo w 2023 r.?

W planie budżetu na kolejny rok możemy zauważyć wiele różnorodnych sektorów, które otrzymają dofinansowanie w ramach finansowania państwowego.

Dużą część środków przeznaczono na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – sięgają one aż 920 mln zł. Sam KRUS otrzyma około 20 mld zł. Na jakie działania zaplanowano jeszcze niemałe kwoty z budżetu państwa?

Zaskakujące i niosące powiew nowoczesności są duże środki przeznaczone na rozwój wsi, badań naukowych i ekologię. W planie budżetu czytamy, że wsparcie otrzymają m.in.

  • instytucje badawcze – 99,2 mln zł,
  • postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej i roślinnej – łącznie 94,1 mln zł,
  • rolnictwo ekologiczne – 3,5 mln zł,
  • doradztwo rolnicze – 320 mln zł.

Warto również wspomnieć, że na działalność ARiMR zaplanowano środki w kwocie 4,4 mld. W ramach tej instytucji rolnicy mogą liczyć na szereg dotacji i wsparcia m.in. dopłaty na materiał siewny, pomoc dla hodowców trzody chlewnej etc. Co ważne, aby zmniejszyć dotkliwe ceny paliw, zaplanowano również w ramach rezerw celowych, ponad miliard złotych na dopłaty na paliwo rolnicze.

To oczywiście jedynie część inwestycji, dofinansowań i dotacji, które znajdziemy w projekcie budżetu na 2023 r. Ważne jest jednak to, że jak zapewniają twórcy projektu ustawy budżetowej na rok 2023 r., polskie rolnictwo zyska w porównaniu z 2022 rokiem aż 67,3 mld złotych. Czy to w połączeniu z dotacjami unijnymi i różnorodnymi programami pomoże polskim rolnikom przetrwać trudny czas wszechobecnej drożyzny? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze poczekać.

Artykuł sponsorowany

  1. vice pisze:

    za te chamskie reklamy to UOKIK się powinien wziąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*