,,Świat toruńskiego piernika''

20 kwietnia br.o godzinie 17:00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt: Świat toruńskiego piernika.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę do Budynku ekspozycyjnego przy ul. Warszawskiej 61, która potrwa do 1 lipca.

Wystawa „Świat toruńskiego piernika”  powstała w 2008 roku i stanowi „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu – w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika. Zostały przygotowane specjalne warsztaty podczas których goście zarówno indywidualni jak i grupowi będą mogli własnoręcznie przygotować dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika.

Dzieje toruńskiego piernikarstwa, znajduje się w specjalnie zaprojektowanej, stylizowanej na kształt drewnianej kogi – żaglowca handlowego. Znajdują się tam oryginalne obiekty muzealne akie jak: wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Oprócz tego będzie można dotknąć kopii form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia) a także manekiny uzupełniające m.in. rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*