Budowa Ośrodka Radioterapii w Płocku na finiszu!

Jedna z największych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Płocku dobiegła końca. W badaniach prowadzonych przez urząd marszałkowski aż 56 proc. mieszkańców regionu płockiego, jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne wskazało właśnie onkologię. Dla porównania w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

Budowa Ośrodka Radioterapii nie byłaby możliwa bez decyzji radnych województwa mazowieckiego i finansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Jak przypomina marszałek Adam Struzik, mimo wielu starań projekt budowy ośrodka onkologii nie uzyskał wsparcia w ramach rządowego programu. – Nasz wniosek został dwukrotnie odrzucony. Nie mogliśmy jednak zrezygnować z tak ważnej inwestycji. I zdecydowaliśmy o sfinansowaniu jej w całości z budżetu województwa. Do tej pory przeznaczyliśmy na te cel już blisko 123 mln zł. I nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo. Jak widać, była to doskonała decyzja, a sam ośrodek robi ogromne wrażenie. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na wyposażenie i rozpoczęcie działania.

Inwestycja została realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy. Umowę z wykonawcą podpisano 29 października 2021 r. Prace budowlane trwały od listopada 2021 r. do sierpnia 2023 r. i właśnie się zakończyły.

Płockie Centrum Onkologii – nowoczesność w kolorach art deco

Nowo wybudowany budynek ma trzy kondygnacje naziemne. To w sumie 7 409,72 m² powierzchni użytkowej i aż 325 pomieszczeń. Centrum zostało zaprojektowane w dominujących kolorach art deco – na parterze dominuje zieleń, na II piętrze – kolor ceglany, a na III piętrze niebieski. – Na parterze znajdują się pracownie tomografii komputerowej, mammografii, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, brachyterapii, PET oraz bunkry z akceleratorami medycznymi, czyli urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Na I piętro budynku przeniesiony zostanie funkcjonujący w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oddział onkologiczny. Drugie zajmie oddział radioterapii – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Równolegle do prac budowlanych szpital prowadził intensywne poszukiwania kadry medycznej oraz procesy zakupowe, które pozwolą przyjąć nowych pacjentów już na początku przyszłego roku. – Ta inwestycja nie tylko otwiera przed naszą placówką ogromne szanse rozwojowe, związane z zaspokojeniem niedostępnych, a potrzebnych w tej części Mazowsza usług. Przeniesienie Oddziału Onkologicznego z nowego pawilonu budynku głównego szpitala do Centrum Onkologii  pozwoli poprawić komfort świadczonych usług medycznych na innych oddziałach, które zagospodarują pozostawioną po onkologii przestrzeń – mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. – Jestem dumny i szczęśliwy, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w tak piękne jubileusze jak 50 lat naszej placówki i 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, pod którego skrzydłami możemy się rozwijać.

Z szacunków wynika, że rocznie sama poradnia onkologiczna będzie udzielała nawet ok. 10 tys. porad, a oddział onkologiczny – 3,5 tys. hospitalizacji. Opiekę pacjentom Centrum zapewni ok. 90 osób z personelu medycznego i niemedycznego. Częściowo będą to dotychczasowi pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – podkreśla wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

Pod koniec roku szpital wystąpi do NFZ z wnioskiem o ogłoszenie konkursu na świadczenie usług z zakresu radioterapii. Będzie to znaczne ułatwienie dla mieszkańców Północnego Mazowsza, którzy do tej pory na zabiegi z radioterapii musieli udawać się to tak odległych miast, jak Łódź, Bydgoszcz czy Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*