Niektórzy mogą dłużej poczekać na 800 plus

Zmieniły się przepisy i od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrosła o 300 zł. Jeśli rodzic nie otrzyma w styczniu w swoim terminie płatności świadczenia wychowawczego w nowej wysokości nie powinien składać kolejnego wniosku. ZUS wypłaci świadczenie w nowej wysokości do 29 lutego 2024 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w trakcie podwyższania kwoty świadczenia wychowawczego, która będzie trwała do końca lutego. Co do zasady, wypłaty świadczenia w nowej wysokości tj. 800 zł na dziecko, należy spodziewać się w dotychczasowym terminie comiesięcznej płatności świadczenia.

Może się jednak zdarzyć, że rodzic otrzyma w styczniu jeszcze 500 zł. Dotyczy to sytuacji, w których świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. 

— Aby otrzymać świadczenie w nowej wysokości nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków — informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

 — Zmiana wysokości przyznanego świadczenia wychowawczego jest dokonywana przez ZUS z urzędu, a wypłata w nowej wysokości, tj. 800 zł miesięcznie  powinna nastąpić do 29 lutego 2024 r., z wyrównaniem od 1 stycznia 2024  r. – wyjaśnia.

​W styczniu ZUS w ramach programu Rodzina 800 Plus wypłaci rodzicom i opiekunom łącznie 3 mld 288 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*